Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Anemija zbog manjka željeza je česta, pogotovo kod žena reproduktivne dobi. Karakterizira je smanjeni broj eritrocita ili količine hemoglobina te se zato doprema manje kisika u tkiva. Željezo je sastavni dio hemoglobina i na njega se vežu molekule kisika.
S obzirom na smanjenje razine željeza u organizmu, razlikujemo tri stupnja sideropenije:
- latentna sideropenija – smanjenje zalihe željeza u organizmu (laboratorijski se pokazuje sniženom količinom feritina),
- manifestna sideropenija – smanjene su serumske razine željeza,
- sideropenična anemija – smanjenje ukupnog hemoglobina.
Uzroci smanjenja željeza su pojačane potrebe (uslijed trudnoće i dojenja, slaba apsorpcija u probavnom traktu, iznimni sportski napori, intenzivan rast), pojačani gubitak (menstruacija, krvarenja) ili nedostatan unos prehranom.
Klinička slika anemije uključuje umor, pospanost, slabija koncentracija, bljedoća kože, vrtoglavica, zujanje u ušima, lupanje srca.
Hem i ne - hem željezo
U hrani željezo dolazi u dva oblika, kao hem i ne – hem željezo. Hem željezo je prisutno u hrani životinjskog porijekla, a ne – hem u svoj ostaloj hrani. Hem željezo je dio hemoglobina i mioglobina (u mišićima) i oslobađa se djelovanjem proteolitičkih enzima u želucu i tankom crijevu.
Ne – hem željezo je vezano za ostale komponente hrani i njegova dostupnost ovisi o količini reducirajućih agenasa. Također, na njegovu apsorpciju utječe prisutnost inhibitora i pospješivača. Iako je apsorpcija hem željeza čak do 40%, on čini tek 10% željeza u prehrani. Većinu željeza čini ne – hem (50%, uglavnom iz žitarica), ali je njegova apsorpcija puno niža, tek 2 do 20%.
Metabolizam i dostupnost
Tijelo nema razvijen mehanizam izlučivanja viška željeza stoga njegova apsorpcija primarno ovisi o zalihama željeza u tijelu te prisutnosti promotora (vitamina C, određenih organskih kiselina, mesa, ribe) ili inhibitora (fitata, fenolnih komponenti, kalcija) u hrani. Dakle u slučaju jako niskih razina serumskog feritina i ne – hem željezo postaje dobar izvor željeza i pospješuje se njegova apsorpcija. Također, inhibitori (osim kalcija) manje ometaju apsorpciju hem željeza.
Ipak, ako su razine željeza niske, potrebno je paziti i izbjegavati unos hrane bogate fenolima (čaj, kava, kakao, crveno vino), kalcijem (mliječni proizvodi) i fitatima (žitarice, orašasti plodovi, mahunarke, sjemenke) oko obroka bogatog željezom.
Prema DACH-u preporučeni dnevni unos željeza je 15 mg/dan odnosno 30 mg/dan za trudnice i 20 mg/dan za dojilje.
Krvna slika
Da bi se potvrdila anemija potrebno je napraviti laboratorijsku obradu. Laboratorijski nalazi će, u slučaju sideropenične anemije, pokazati sniženi broj eritrocita, smanjenu količinu hemoglobina, smanjen srednji volumen eritrocita (MCV), sniženu razinu serumskog željeza te povećanu vrijednost transferina i transferinskih receptora.
Najbolji indikator zaliha željeza u tijelu je koncentracija feritina i ukoliko je ona manja od 10 μg/l sa sigurnošću se može tvrditi da je riječ o sideropeničnoj anemiji, dok su vrijednosti između 10 i 20 μg/L indikativne. Svakako je potrebno posavjetovati se s liječnikom oko postavljanja dijagnoze i potrebne terapije.
Primjer jelovnika
Generalne preporuke oko poboljšanja statusa željeza u organizmu su:
- pojačati unos hem željeza (crvenog mesa, piletine i puretine, ribe, morskih plodova)
- pojačati unos askorbinske kiseline (citrusa) u periodima oko obroka
- birati žitarice obogaćene željezom (od posebnog značaja za vegetarijance)
- mlječne proizvode i hranu bogatu fenolima konzumirati između obroka, radije nego uz obrok bogat željezom
- žitarice, mahunarke i orašaste plodove tj. hranu bogatu fitatima je najbolje namakati preko noći te tako smanjiti njihov udio. Udio fitata se još smanjuje klijanjem i fermentacijom.
- ovakav jelovnik pratiti barem 6 mjeseci. Uz konzultacije s liječnikom raditi kontrole i po potrebi ubaciti dodatke prehrani ili lijekove.
Jelovnik je namijenjen ženi u tridesetima, prosječne visine i težine koja trenira 3 puta tjedno te ima manjak željeza. Bazira se na oko 2100 kcal, s dnevnim unosom od barem 20 mg željeza.
Menu 1
Zajutrak
Kajgana sa špinatom
- 100 g (2 kom) jaja
- 1 šalica (30 g) špinata
- 1 žličica maslinovog ulja
- sol, papar, peršin
- 1 čaša (2 dl) soka od naranče
Špinat oprati. Jaja smućkati u zdjelici i dodati sol, papar, peršin i listove špinata. Sve izliti na vruću tavu namašćenu s malo ulja. Ponuditi uz čašu svježeg soka od naranče.
Doručak
Zobene pahuljice i sušeno voće
- 50 g zobenih pahuljica namočenih u vodi preko noći
- 20 g sušenog voća
Zobene pahuljice navečer namočiti u vodi (omjer 3:1). Ujutro iscijediti eventualni višak vode i pomiješati sa sušenim voćem.
Ručak
Juha od poriluka
- 1 žličica maslinovog ulja
- 1/4 luka
- 1 češnjak
- sol, papar, kurkuma, peršin
- 2 šalice narezanog poriluka
Na maslinovom ulju zdinstati luk i češnjak. Dodati začine i nasjeckan poriluk te 2-3 dl vode. Kad juha zavrije, kuhati 20-ak minuta i na kraju smiksati štapnim mikserom.
Rižoto s govedinom i brokulom
- 200 g govedine
- 60 g smeđe riže
- 1 šalica nasjeckane brokule
- 1 žličica maslinovog ulja
- sol, papar, chilli
Govedinu marinirati s malo ulja, soli, papra i začinima barem pola sata prije pripreme. Meso narezati na komadiće i začiniti. U posebni lonac, staviti vodu za rižu. Kad voda zavrije dodati rižu (koju smo prethodno namakali preko noći), posoliti i pustiti da se kuha. Na zagrijanu tavu dodati govedinu. Kad je meso napola pečeno, dodati nasjeckanu brokulu i promiješati. Kad je riža skoro gotova, pomiješati, dodati meso s povrćem i pustiti da se riža skuha do kraja.
Salata od cikle
- 160 g (2 kom) cikle
- 3 žlice bučinih sjemenki
- 1 žličica bučinog ulja
- sok 1 limuna
- sol, papar
Sjemenke namočiti preko noći i zatim posušiti i popržiti na tavi. U lonac stavite kuhati ciklu 30 ak minuta. Izvaditi kuhanu ciklu i ostaviti da se ohladi te oguliti. Ciklu naribati, dodati bučino ulje, limunov sok i prepečene sjemenke, posoliti i popariti. Staviti da se ohladi u hladnjak i pomiješati prije posluživanja.
Užina
Smrznuti smoothie
- 5 g kokosovog ulja
- 40 g maslaca od kikirikija (bez dodanog šećera)
- 1 šalica smrznutih borovnica
- 1 šalica kupina
- 12 g (1 žlica) chia sjemenki
- 5 g meda
Kokosovo ulje pomiješati s maslacem od kikirikija i smrznuti. U mikser ubaciti borovnice, kupine, maslac od kikirikija, chia sjemenke i 2 dl vode te napraviti smoothie i zasladiti medom. Po želji pustiti da se zgusne.
Večera
Salata od lososa
- 50 g lososa
- 1 šalica cherry rajčica
- 2 mrkve
- 1 zdjelica zelene salate
- 2 žlice suncokretovih sjemenki (namočenih preko noći, pa poprženih) 0.76 mg
- 1 žličica maslinovog ulja
- sok 1 limuna
- sol, papar
Sve sastojke pomiješati i začiniti po želji.
Nutritivna vrijednost:
- Energija: 2108 kcal
- Bjelančevine: 88 g
- Masti: 102 g
- Ugljikohidrati: 228 g
- Željezo: 25.15 mg
Menu 2
Zajutrak
Sendvič
- 60 g kruha od cjelovitog zrna
- 30 g pureće deluxe šunke
- zelena salata, rajčica, kiseli krastavci
- 1 čaša (2 dl) soka od naranče
Doručak
Zobene pahuljice sa sezamom
- 40 g zobenih pahuljica
- 1/2 šalice smrznutih malina
- 2 žlice sezama
Zobene pahuljice namočiti preko noći i ujutro iscijediti višak vode pa dodati smrznute maline, lagano zagrijati da se voće otopi. Sezam također namočiti preko noći. Tostirati i pomiješati sa zobenim pahuljicama.
Ručak
Varivo od piletine s keljom i lećom
- 1/2 kom luka
- 100 g piletine
- 2 šalice kelja
- 1 veća mrkva
- 50 g leće
- 1 žličica maslinovog ulja
- sol, papar, slatka paprika, peršin
Leću namočiti preko noći i sljedeći dan tu vodu baciti. Na ulju prodinstati luk, nasjeckanu mrkvu, piletinu te kelj narezan na trakice. Dodati začine i podliti s vodom da prekrije sve sastojke. Kuhati 45 min ili dok se voda ne reducira do željene gustoće.
Svježa salata
- 1 šalica mlade blitve
- 1 rajčica
- 150 g (1 manji) svježi krastavac
- 50 g (1 srednje) jaje
- 1 žličica maslinovog ulja
- sok 1 limuna
- sol, papar
Jaje skuhati na meko i narezati na ploške. Pomiješati s povrćem te začiniti i dodati maslinovo ulje i limunov sok.
Užina
Keksići od slanutka
- 1/2 šalice slanutka iz konzerve (ispranog)
- 10 kom sušenih marelica
- 5 g (1 žličica) chia sjemenki
- cimet, sol
- 1 žličica maslinovog ulja
Isprati i posušiti slanutak. Marelice i chia sjemenke i zobene ugrubo usitniti u blenderu. Nakon toga, posebno ugrubo usitniti i slanutak. Sve sastojke promiješati. Dodati malo vode da se smjesa poveže. Nauljiti papir za pečenje i raširiti smjesu te je dobro utisnuti. Peći na 180°C 20ak minuta ili dok zlatno ne požuti, a smjesa ostane malo vlažna.
Večera
Goveđa salata s grahom
- 50 g mljevene govedine
- 200 g graha iz konzerve (ispranog)
- 2 žlice umaka od rajčice
- 1 šalica zelene salate
- 1 šalica rukole i matovilca
- 1 srednja rajčica
- 1 češnjak
- 1 žličica maslinovog ulja
- sok 1 limuna
- sol, papar, vlasac
U dubokoj tavi popržiti mljevenu govedinu. Dodati grah iz konzerve (koji je prethodno ispran) i umak od rajčice te vode dovoljno da prekrije grah. Kuhati 20 ak minuta ili dok se voda ne reducira. Povrće oprati i usitniti, pomiješati s govedinom i grahom te začiniti.
Nutritivna vrijednost:
- Energija: 2264 kcal
- Bjelančevine: 108 g
- Masti: 100 g
- Ugljikohidrati: 243 g
- Željezo: 22.36 mg
Menu 3
Zajutrak
Zapečena palenta
- 40 g kukuruzne krupice
- 1 kom (90 g) poriluka
- 1 češnjak
- sol, papar, peršin
- 1 čajna žličica ulja
- 1 čaša (2 dl) soka od naranče
Kukuruznu krupicu skuhati prema uputstvima. Poriluk nasjeckati i malo popeći na tavi te skupa s zgnječenim češnjakom i začinima umiješati u palentu. Na papir za pečenje razvaljati palentu u debljini 1 cm te zapeći u pećnici 15 ak minuta. Ponuditi uz sok od naranče.
Doručak
Chia puding od banane
- 1 veća (140 g) banana
- 100 g kokosovog mlijeka
- 1 žličica kokosovog brašna
- 1/4 žličice naribanog đumbira
- 1 žlica (12 g) chia sjemenki
- 1 žličica (5 g) meda
- 15 g (15 kom) mljevenih badema
- cimet, ekstrakt vanilije
Bademe namočiti preko noći. Bananu, kokosovo mlijeko i brašno te đumbir smiksati u blenderu. Dodati chia sjemenke i začine i pustiti u frižideru barem pola sata da se zgusne. Posuti mljevenim bademima.
Ručak
Juha od rajčice
- 1/4 luka
- 1 češanj češnjaka
- 1 čajna žličica maslinovog ulja
- 300 g rajčice
- sol, papar, bosiljak, mažuran
Rajčicu zarezati u križ i ubaciti u vrelu vodu na 1 minutu. Oguliti i nasjeckati na komade. Na malo ulja prodinstati luk i češnjak. Dodati nasjeckanu rajčicu i začine. Kuhati 15 ak minuta. Dodati žličicu sladila (po želji) i na kraju smiksati štapnim mikserom u gustu juhu.
Piletina s cvjetačom
- 100 g pilećih prsa
- 1 šalica cvjetače
- 200 g (1 srednji) krumpira
- 2 žlilice maslinovog ulja
- 3 žlice (45 g) tahini paste
- 1 žličica kima
- 1/4 luka
- limunov sok
- sol, papar, peršin
Pomiješati ulje i začine. Razdijeliti marinadu na pola. U jednu polovicu uvaljati pileća prsa. U drugu polovicu dodati tahini pastu i umiješati karfiol. Krumpir narezati na ploške malo posoliti, popapriti i nakapati maslinovim uljem.
Meso zarezati i skupa s krumprom posložiti na protvan na masni papir i ubaciti u pećnicu. Peći na 180°C stupnjeva pola sata. I zatim dodati karfiol i peći još 15 minuta.
Užina
Eggmuffin
- 100 g (2 kom) jaja
- 30 g pureće deluxe šunke
- ½ šalice brokule
- 30 g kvinoje
- sol, papar, ostali začini
Kvinoju proprati i namočiti preko noći. Jaja smućkati i dodati ostale sastojke. Uliti u kalupe za muffine do 2/3 i peći na 180°C oko 25 min.
Večera
Tuna salata
- 100 g tune u salamuri
- 30 g tjestenine
- 1 šalica mlade blitve
- 1 žličica maslinovog ulja
- sol, papar, mješavina mediteranskih začina
- 1 šalica zelene salate
- 1 srednja rajčica
- sok 1 limuna
Tjesteninu skuhati u vodi prema uputama na pakiranju. Svježe povrće oprati i usitniti, dodati tunu i tjesteninu te začiniti i dodati maslinovo ulje i limunov sok.
Nutritivna vrijednost:
- Energija: 2068 kcal
- Bjelančevine: 105 g
- Masti: 89 g
- Ugljikohidrati: 227 g
- Željezo: 21.10 mg
Zaključak
Manjak željeza je relativno čest problem kod žena reproduktivne dobi, pogotovo sportašica. Manji problemi se daju riješiti jednostavnim promjenama u prehrani, ali kod ozbiljnijeg manjka, problemu se treba posvetiti i adekvatno prilagoditi prehranu i paziti na prisutnost tvari koje inhibiraju apsorpciju željeza.
Potrebno je redovito raditi krvnu sliku te popratiti i serumske razine feritina i u dogovoru s liječnikom uvesti terapiju ako je ona potrebna.
Literatura
- http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16497/Anemija-zbog-manjka-zeljeza-sideropenicna-anemija.html
- http://definicijahrane.hr/definicija/preporuceni-dnevni-unos/d-a-ch-reference/zeljezo/
- Alaunyte I, Stojceska V, Plunkett A. Iron and the female athlete: a review of dietary treatment methods for improving iron status and exercise performance. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2015;12:38.
- Zijp IM, Korver O, Tijburg LBM. Effect of tea and other dietary factors on iron Absorption. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2000;40(5):371–398.
- Alaunyte I, Stojceska V, Plunkett A, Derbyshire E. Dietary iron intervention using a staple food product for improvement of iron status in female runners. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2014;11:50.
- Tsalis G,Nikoladis MG, Mouglos V. Effects of iron intake through food or supplement on iron status and performance of healthy adolescent swimmers during a training season. International Journal of Sports Medicine. 2004;25:306-313.
Objavljeno 06.10.2017.