Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Kako se zaštititi od kiselosti organizma (primjer jelovnika za održavanje pH ravnoteže)?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Acidoza je postala jedna od velikih boljki modernog života. Pretjerana kiselost krvi i tkiva  je jedan od glavnih okidača svih bolesti i degenerativnih stanja. PH je standardna mjera ravnoteže kiseline/lužine koja je kalibrirana na ljestvici od 1 (ekstremno kiselo) do 14 (ekstremno) lužnato dok se 7 smatra neutralnom razinom.

Tjelesne tekućine imaju specifičnu razinu pH na kojoj najbolje funkcionira. Npr krv ima pH vrijednost između 7.3-7.4 kao i morska voda. Ako pH krvi padne ispod 7.1 ili se povisi iznad 7.5 odmah se manifestiraju simptomi neuravnoteženosti. Smrt može brzo nastupiti ako se ne uravnoteži pH vrijednost.

Unutrašnja toksičnost uzrokuje acidozu cijelog tijela. Dođe li do toga izmjenjuju se pretjerane razine kiselinskih viškova u tkivima i krvi te dolazi do pada imuniteta. Na taj način se koči probava te dolazi do gljivičnih i bakterijskih infekcija. Vitalni organi su ovisni o ispravnoj pH vrijednosti kako bi funkcionirali kako treba.

Srce

srce

Organ koji pumpa 130 L krvi u jednom satu. Ako je krv acidozna (kisela) može doći do ozbiljnih oštećenja srčanog tkiva kao što može postepeno oslabiti i srčani mišić. Kiselinski ostaci smanjuju kapacitete nosivosti kisika u krv, srce ne prima dovoljnu količinu kisika iz krvi koja je zasićena kiselinama.

Pluća

Tijelo može samoregulirati pH jedino kroz reguliranje razine kisika i to disanjem. Kisik podržava alkalnu okolinu u krvi i tkivu, dok ugljikov dioksid pridonosi acidozi. Nedostatkom kisika (hipoksija) krv se preoptereti viškovima kiselina te ne može upiti i nositi dovoljno kisika iz pluća kako bi održala lužnati nivo krvi i tkiva. Ovo je “idealan“ put k razvoju bakterija i tumora.

Jetra

Jetra je glavni čistač otrovnih otpada iz krvotoka. Druga funkcija joj je produkcija dovoljno alkalnih enzima o kojima ovise imunitet i ostale vitalne funkcije. Jetra se začepi otrovnim ostatcima i preoptereti s kiselinskih viškovima zbog krivih prehrambenih navika, alkohola, droge, hormona stresa.

Time se smanji sposobnost pročišćavanja kiseline iz krvotoka te tijelo deponira višak kiselina u stijenke i druga čvrsta tkiva te uzrokuje artritis i toksičnost po cijelom tijelu.

Bubrezi

bubrezi

Bubrezi obrađuju litru krvi po minuti. Čiste višak kiseline iz krvotoka. Kiselinski viškovi uzrokovani neispravnom ishranom te lijekovima mogu nagristi tkivo u kojem se pročišćava krv te uzrokovati stvaranje bubrežnih kamenaca, upale mjehura i mokraćnog sustava.

Prilagodbom prehrane može se izvršiti alkalizacija. Najbolji i najbrži nosači lužina su svježe iscijeđeni sokovi od svježeg povrća kao npr. sok od mrkve i cikle. Piti puno čiste alkalne vode tijekom dana, drugi je učinkoviti način brze alkalizacije krvi i tkiva.

Tijelu je potreban cijeli niz važnih minerala kako bi moglo regulirati pH vrijednost, osobito kalcija i magnezija. Npr. ako je krvotok preplavljen kiselinama od slatkih bezalkoholnih pića, zasićenih ugljičnom kiselinom, slatkiša i druge štetne hrane te ako nema dovoljnog unosa kalcija, tijelo će automatski vući kalcij iz kostiju i zubiju i ubaciti sve u krvotok. Na takav način se tijelo bori protiv viška kiselina nastalih konzumiranjem proizvoda bogatih šećerom.

Ovakva “kaskadna” reakcija pak rezultira slabijim kostima koji dalje uzrokuju osteoporozu, slabljenje zubiju (dolazi do kvarenja i propadanja).

Jedan od najboljih izvora dijetalnih minerala je sol iz Keltskog mora. Može se upotrebljavati u kuhinji ili rastopljena u čaši vode kao odličan mineralni dodatak.

Magnezij je ključna komponenta u širokoj paleti alkalnih enzima koje tijelo mora proizvoditi. Također je važan u funkcioniranju srca i živčanog sustava. Mg se najlakše apsorbira u obliku magnezij klorida.

Druga metoda za obnavljanje pH krvi je oksigenizacija koja se postiže pravilnim disanjem pomoću dijafragme, umjesto gornjih prsa kod izdisaja. Dovoljna oksigenizacija održava optimalnu razinu lužina u tkivima i krvi.

Alkalni jelovnik

batat

Osnovna svrha ovakve prehrane jest smanjiti kiselost tj. postići optimalni pH organizma. Konzumiranje hrane koja pomaže alkalizaciji tijela, čisti krvotok i detoksicira tkivo uklanjaju se kiseli viškovi i otrovni ostatci.

Svježe voće i povrće mora biti iz organskog uzgoja te ne smije biti genetski modificirano bez pesticida. Svježi organski proizvodi čist su i jak izvor alkalnih elemenata i bogat su izvor antioksidansa.

Voće primarno ima svojstva čišćenja dok povrće djeluje ljekovito i regenerativno. Svježe voće brzo dospijeva u dvanaesnik te se brzo probavlja i odlazi u krvotok. Najbolje ga je konzumirati samog jer ako je neka druga hrana u organizmu može doći do fermentacije te tada voće postaje izvor acidoze.

Kod povrća je najbolje konzumirati: slatki krumpir, buču, tikvice, mrkvu, ciklu, kupus, celer, peršin i sve zelenolisnato povrće. Bogati su organskim karotenima, enzimima, mineralima, vitaminima i elementima u tragovima.

Povrće se može pripremati kuhanjem na pari, pirjanjem ili u sokovnicima.

Kuhanjem na pari se mogu pripremati tikvice, slatki krumpir, mrkvu, tikvu i ciklu (mogu i zajedno u posudi).

Kuhanjem u vodi se gube neki nutritivno vrijedni sastojci stoga je potrebno dodati začine poput đumbira, češnjaka ili pak morsku sol.

Sokovi od svježeg povrća

mrkva smoothie

Sok od svježe mrkve

Čisti jetru od naslaga koje se skupljaju kao rezultat kem. kontaminirane hrane. Bogat je karotenom i antioksidansima.

Sok od cikle

Čisti jetru i crijeva. Utječe na razvoj eritrocita povećava kapacitet nosivosti kisika. Dosta je jak pa se preporuča 50 -100 ml

Sok od celera

Odličan izvor magnezija. Ima jaka svojstva alkalizacije i čišćenja.

Sok od pšenične trave

Idealan je u kombinaciji s mrkvom i drugim sokovima. Daje svježi organski klorofil koji izgrađuje krv, alkalizira je, sadržava cijeli niz važnih aminokiselina, minerala, vitamina potrebnih za staničnu obnovu te sadržava aktivne enzime.

Od voća se preporučuju:

kruske

Jabuke

Odlične su jer pomažu probava I čiste crijeva. Mogu se jesti cijele ili u soku. Sadržavaju pektin koji utječe na zdravlje crijeva

Kruške

Imaju blago alkalno djelovanje te utječu na zdravlje bubrega gdje imaju nježni diuretički učinak

Lubenica

Odličan čistač unutrašnjih organa te jedan od najjačih voćnih alkalizatora. Pomaže u rastvaranju bubrežnih kamenaca.

Papaja

Sadrži puno enzima te je odlično detoksikacijsko sredstvo. Pogotovo je dobra kod eliminacije proteinskih otpadnih produkata nastalih zbog pretjerane konzumacije mesa, jaja i mliječnih proizvoda.

Primjer jelovnika za vraćanje acidobazne ravnoteže

jabuka

Evo jedan jelovnik koji dobro utječe na zdravlje crijeva i uredan probavni sustav, a može ga se koristiti povremeno i za čišćenje organizma I vraćanje acidobazne ravnoteže.

Doručak:

  • Varivo, tikvica, mrkva, repa, buča 
  • Čista juha od povrća s integralnom tjesteninom
  • 12-15 namočenih badema 

Međuobrok:

  • Svježa papaja ili jabuka

Ručak:

  • 12-15 namočenih badema 
  • Smoothie od povrća 200 ml i 100 ml cikle

Međuobrok:

  • Svježa papaja ili jabuka

Večera:

  • Dimljena bamija s nasjeckanim češnjakom, đumbirom, soli Keltskog mora ili Nigari sol te maslinovo ulje, čista juha od povrća
  • Biljni čaj od kadulje

Dodaci prehrani:

  • Ljuskice psyllium 2 puta na dan 1 žlica
  • Sok od aloe vera 2 puta na dan

Voće i povrće su puni prirodnih vlakana koja su važna za zdravu probavu. Bamija je odlična kod čišćenja crijeva, a psyllium dodatno potiče probavu. Aloe vera blagonaklono utječe na organizam.

Koja je hrana iznimno kisela?

Hrana koja je iznimno kisela bi trebala biti rjeđe na jelovniku ili bi trebalo voditi računa da je u prednosti ona alkalna kako bi se održala pH ravnoteža. Među najkiselije namirnice spadaju: alkohol, kava i crni čaj, zaslađeni voćni sokovi, kakao, med, pekmezi i marmelade, senf, ocat, kvasac,sušeno voće, govedina, piletina, jaja, uzgojena riba, svinjetina, školjke, bijela riža, sirevi i drugi mliječni proizvodi, umjetna sladila i gljive.

Objavljeno 11.12.2015.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!