Amarant
Amarant je nutritivno najbogatija žitarica koju biste svakako trebali uključiti u jelovnik.
Zamislite ovo: Amarant je žitarica koju su drevni Inke, Maje i Asteci smatrali „svetom biljkom“ i pridavali joj čudotvorna svojstva. No, postoji opravdanje za to: amarant je nutritivno najbogatija žitarica koju biste svakako trebali uključiti u jelovnik.
Ovo hranjivo zrno je prirodno bez glutena i bogato je proteinima, vlaknima, mikronutrijentima i antioksidansima, što je svrstava na tron među žitaricama.
Nutritivna vrijednost amaranta
U 100 grama amaranta nalazimo sljedeće nutritivne vrijednosti:
- 371 kalorija
- Ugljikohidrati: 65 grama
- Od toga vlakna: 7 grama
- Proteini: 14 grama
- Masti: 7 grama
Od mikronutrijenata, amarant je bogat manganom, magnezijem, fosforom i željezom. Mangan je posebno važan za rad mozga i vjeruje se da štiti od određenih neuroloških stanja. Također, bogat je magnezijem, esencijalnim hranjivim sastojkom koji sudjeluje u gotovo 300 reakcija u tijelu, uključujući sintezu DNK i kontrakciju mišića.
Amarant sadrži visok udio fosfora, minerala koji je važan za zdravlje kostiju te je bogat željezom koji pomaže ljudskom tijelu u proizvodnji krvi. Osim svega navedenoga, amarant je bogat antioksidansima koji čuvaju od oksidativnog stresa i štetnog djelovanja slobodnih radikala.
Od zdravstvenih utjecaja amaranta, a s obzirom na njegov sastav, pripisuje mu se pozitivan utjecaj na smanjenje upalnih procesa, snižavanje razine kolesterola te doprinos regulaciji tjelesne težine.
Budući da se radi o žitarici koja ne sadrži gluten, amarant je pogodan za konzumaciju osobama koje boluju od celijakije.